Імунітет. Яка його функція?

Слово «імунітет» знайоме всім: не встигне людина чхнути, як одразу стає зрозуміло: в неї знижений імунітет.

У квітні 2005 року у м. Києві проходила міжнародна конференція імунологів. Напередодні цієї події у м. Києві та інших великих містах України проводилось соціологічне опитування. Постало питання: що ви знаєте про імунітет? Було опитано 2784 особи (вік від 15 до 87 років).

З перших опитувань з'ясувалося, що деякі з молодих людей взагалі гадки не мають, що таке імунітет, навіть слова такого не знають. Таких виявилося 47 людей. 2667 осіб відповіли, що від імунітету залежить захворюваність на грип, інші застудні захворювання (інфекційні). 54 людини відповіли, що це пов'язано зі СНІДом. І лише 16 відповіли, що імунітет впливає на запобігання розвитку раку.

Адже саме рак стоїть на 2-му місці серед хвороб із великим відсотком смертельних наслідків і саме від стану імунної системи залежить, потрапить людина в цю страшну групу хворих чи ні.

Звичайно ж, і застудні захворювання приносять різні неприємності та дискомфорт у наше життя, особливо у вигляді різних ускладнень, але порівняно з раком, це майже ніщо.

Дослідження в США, Англії та Японії показали, що люди, які постійно вживають заходи профілактики онкозахворювань, дуже рідко або взагалі не хворіють на застудні захворювання і живуть довше. Ті, хто безсистемно вживає препарати для підвищення імунітету, як правило, напередодні епідемій грипу (про що їх попереджають з екранів телевізорів та сторінок газет), частіше хворіють не лише на застудні, але й на онкозахворювання і живуть менше.

Кожен з нас по-різному уявляє, що стоїть за цим словом – для когось це нежить, для когось рак, для когось аутоімунні захворювання, а у спеціальній літературі з цього приводу написано так: Імунітет – це несприйнятливість організму до мікробів, паразитів і генетично чужорідних клітин і речовин, що мають антигенні властивості, здатність організму залишатися невразливим для певної хвороби. Нашу життєздатність забезпечує злагоджена робота всіх систем нашого організму, одна з яких отримала назву імунна система. Практично імунітет та імунна система – це те саме.

Щоб зрозуміти, наскільки важливу роль відіграє імунна система в нашому житті, коротко опишемо, з чого вона складається і як функціонує.

Імунна система складається з багатьох різних типів клітин, загальна назва яких – лейкоцити або білі кров'яні тільця. Найбільш важливими є В- і Т-клітини. В-клітини виробляють антитіла, особливі білки, які допомагають усувати віруси з клітин тіла та сприяють нейтралізації бактерій. Т-клітини існують у безлічі форм, з яких найбільш важливими є Т-хелпери. Хелперні клітини відповідальні за вибір тактики імунного захисту та повідомляють В-клітинам інформацію для вироблення антитіл.

В- і Т-клітини виявляються, в основному, в кровотоку та лімфатичній системі. В імунній системі є ділянки, де імунні клітини накопичуються, і їх називають лімфатичними вузлами. Вони є у всіх частинах тіла – іноді їх можна промацати у певних місцях, наприклад, на шиї, в паху чи під пахвами. Якщо в організм проникла інфекція, В- і Т-клітини активуються і починають розмножуватися - ось чому гланди (піднебінні мигдалики) можуть збільшуватися в розмірах і ставати чутливими при інфекційних захворюваннях.

Імунна система запрограмована реагувати на все, що може загрожувати організму: бактерії, віруси, паразити та ракові клітини. У період внутрішньоутробного розвитку імунна система вчиться розпізнавати тканини тіла як нормальне довкілля, розрізняючи власні органи та зовнішні загрозливі агенти.

Але буває так, що механізм, за допомогою якого організм розпізнає стороннє вторгнення, не спрацьовує. Це може призвести до розвитку станів, які називаються аутоімунними захворюваннями. При цьому деякі аутоімунні захворювання вражають якийсь один орган, як, наприклад, інсулінозалежний цукровий діабет, що починається в дитячому віці, при якому імунна система реагує на клітини підшлункової залози, відповідальні за вироблення інсуліну. Інші аутоімунні захворювання мають більш загальний, генералізований характер і можуть вражати багато органів (див. таблицю). Як приклад більш неспецифічного аутоімунного захворювання можна навести ревматоїдний артрит, що викликається реакцією імунної системи на тканини у різних відділах організму.

Аутоімунні захворювання

Назва хвороби Уражений орган (тканина) Наслідок хвороби

Хвороба Аддісона (хронічна недостатність кори надниркових залоз)

Надниркові залози

Виражена м'язова слабкість, низький артеріальний тиск, сплутаність свідомості, кома.

Аутоімунне безпліддя

Яєчка або яєчники

Безпліддя

Інсулінозалежний діабет

Підшлункова

Спрага, посилене утворення сечі, стомлюваність, втрата маси тіла

Дифузний токсичний зоб, Базедова хвороба (хвороба Грейвса)

Щитоподібна залоза

Збільшення щитовидної залози, тривожність, безсоння

Перніціозна анемія

Слизова оболонка шлунка

Стомлюваність, задишка, втрата маси тіла, ураження ротової порожнини

Вітіліго

Шкіра

Знебарвлення ділянок шкіри (плямистість).

Ревматоїдний артрит

Суглоби

Припухлість, почервоніння та біль у суглобах, загальне нездужання

Системна червона вовчанка

Сполучна тканина

Висипання на шкірі, втрата маси тіла, порушення роботи серця та нирок.

Щодня в організмі людини через різні генетичні помилки під впливом шкідливих факторів навколишнього середовища або порушень обміну речовин з'являється величезна кількість (до 10 млн.) мутованих, онкогенних злоякісних клітин, а імунна система знаходить їх і знищує. Це відбувається в тілі у всіх людей, зокрема і абсолютно здорових, і це є нормою. Однак, у ряді випадків, захисна система організму може припуститися помилки і не помітити злоякісну клітину. У такому разі ця пухлинна клітина починає давати потомство. На цьому етапі ще можливе самовилікування та безслідне розсмоктування пухлинних клітин.

У процесі боротьби з клітинами-ворогами лейкоцити гинуть, тому потрібна сировина для їх відтворення. Під час захворювання запального характеру втрати особливо великі, тому організм потребує якнайшвидшого поповнення своїх імунних захисників. Для їх відтворення витрачається значна кількість білка, тому людина відчуває таку слабкість після перенесеної тяжкої хвороби.

Імунітет також бере участь у виведенні з організму шкідливих хімічних речовин, що надходять до нього з їжі, води та повітря. Такі захисні властивості організму забезпечуються клітинами імунної системи, що координують біохімічні та фізіологічні процеси. Якщо в організм надходить токсичних речовин більше, ніж він встигає вивести, відбувається їх накопичення, що призводить до отруєння імунокомпетентних органів зі зниженням їх здатності до самовідновлення і, як наслідок, - до зміни їх функції.

Імунітет – це щосекундний стан захищеності організму, як від стресів, так і від токсичних речовин і чужорідних мікроорганізмів. Про нього людина повинна дбати щодня, допомагаючи бути в нормі. Але, на жаль, за справжніх умов життя, без допомоги спеціальних препаратів це робити дуже складно. Та й таких препаратів у світі дуже мало і коштують вони величезні гроші. Навіть провідні імунологи країни вважають, що препарати, які пропонують фармацевтичну промисловість, не можуть зміцнити імунітет здорової людини. Причина цього полягає в тому, що ліки, призначені для зміцнення імунітету, орієнтовані тільки на хворих і лише у комплексі з ліками від конкретної хвороби. Прийом подібних ліків здоровою людиною значно більше завдає шкоди, ніж користі – це палиця з двома кінцями, тому що у разі не зовсім правильного призначення можуть викликати погіршення стану імунної системи. Тому фахівці у своїх рекомендаціях наголошують на комплексній профілактиці і, в першу чергу, на фітотерапію.

Компанія «Чойс» пропонує фітокомплекси, розроблені вітчизняними вченими, які пройшли клінічні випробування та показали високу ефективність, що містять достатню кількість біологічно активних речовин, необхідних для зміцнення та підтримання в нормі імунної системи.

Фітопрепарат «Імунна формула». Його дія спрямована на корекцію та відновлення всіх ланок імунітету. У своєму складі «Імунна формула» об'єднала унікальні інгредієнти – колострум (або молозиво), гриби шіїтаке та кордицепс, листя омели білої, прозери (пророслі зерна вівса, пшениці та кукурудзи), бета-каротин та мінерал цинк і щоб зрозуміти всю цінність «Імунної формули», зупинімося на деяких із них.

Колострум (або Молозиво) – це первинне материнське молоко, яке виробляється після народження потомства у всіх ссавців. Імуноактивні складові коров'ячого молозива є дуже близькими за будовою речовин, що виробляються в організмі людини, завдяки чому забезпечується практично 100% засвоєння цінних компонентів. Колострум має виражену імуномодулювальну дію як на дитячий, так і на дорослий організм. Якщо в організмі новонародженого молозиво стимулює процеси росту та розвитку, то у дорослої людини – процеси клітинного відновлення та оновлення. За своїм складом колострум значно відрізняється від звичайного материнського молока, маючи більш високу концентрацію імуноактивних речовин, незамінних поліненасичених жирних кислот, вітамінів та мінералів. Тут вони перебувають у єдиному комплексі. Більш того, Колострум містить цілу низку цілющих компонентів, які не зустрічаються в жодному іншому харчовому продукті. Це – імуноглобуліни, трансфер-фактори, лактоферин, колостринін, інтерлейкіни, інтерферони, фактори росту, ендорфіни, ферменти лактопероксидазу та лізоцим, пребіотики, амінокислоти, фосфоліпіди, нуклеотиди, вітаміни та мінерали.

Імуноглобуліни – основні компоненти гуморальної (у крові) ланки імунітету.

На особливу увагу заслуговують трансфер-фактори – молекули «імунної пам'яті», які навчають організм боротися з тими інфекціями, з якими йому ще доведеться зустрітися, це – регулятори сили імунної відповіді. Ці сполуки здатні переносити імунологічну інформацію про мікроби та віруси від однієї клітини до іншої, забезпечуючи злагоджену роботу імунної системи людини та тварин. Якщо під час хвороби імунна відповідь занадто слабка, то організм не може розпізнати і впоратися з мікробами, тому розвиваються серйозні захворювання. А якщо сила імунної реакції більша і триваліша за допустимі межі, то можуть виникнути ускладнення у вигляді аутоімунних захворювань. Функція трансфер-факторів у такому разі полягає у навчанні і тренуванні незрілих і непідготовлених імунних клітин. Після повного диференціювання ці клітини синтезують антитіла, які зв'язуються зі шкідливими мікроорганізмами для їхнього подальшого знищення. Лактоферин– основний компонент, який підтримує нормальний рівень заліза у крові (профілактика анемії). Колостринін - контролер сили імунної реакції. Інтерлейкіни – речовини, що запускають в організмі активацію імунних клітин у відповідь на вторгнення хвороботворних організмів. Інтерферони – елементи противірусного захисту організму. Фактори росту забезпечують зростання та розвиток молодого організму, а також стимулюють оновлення клітин у дорослих людей. Ендорфіни – захисники організму від стресів, що регулюють настрій людини. Лактопероксидаза – фермент, що підвищує власні захисні властивості слини, що впливає на склад та кількість під'ясенної мікробної флори, запобігаючи розвитку хвороб тканин пародонту. Лізоцим - фермент, що володіє муколітичною (розріджує мокротиння) дією. Його застосування виправдане при гнійних процесах верхніх дихальних шляхів. Пребіотики – природні чинники, які забезпечують нормалізацію кишкової флори. Амінокислоти - будівельні цеглини, з яких формуються білки. Фосфоліпіди – складові клітинної мембрани, сурфактанту легень, ліпопротеїдів плазми. Нуклеотиди – регуляторні речовини, без яких неможливий синтез ДНК клітин та білків, а значить і зростання, розвиток та оновлення клітин. Вітаміни та мінерали – життєво необхідні речовини.

Гриб Шіїтаке (в Японії його називають "Імператорський гриб"). Містить велику кількість незамінних амінокислот: лейцин, ізолейцин, лізин, треонін, метіонін, фенілаланін, триптофан та валін, вітаміни. З вітамінів у грибі переважають В1, В2, В3 і D. Шиїтаке містить також поліненасичені жирні кислоти, розчинні та нерозчинні волокна й полісахариди. Наявність у грибі специфічного білка лентіміну дозволяє організму боротися з вірусними інфекціями. Полісахарид під назвою лентинан, впливаючи на хелперні клітини і збільшуючи активність Т-кілерів, перспективний у боротьбі з імунодефіцитними станами. Шиїтаке має антиестрогенну дію, і тому цей гриб ефективний при мастопатії, міомі матки, альгоменореї та інших станах жіночої статевої сфери. Він запобігає проявам «чоловічого клімаксу», запобігає розвитку аденоми простати.

Кордицепс. У великих кількостях містить такі корисні для організму речовини, як кислота кордицепса, кордицепін, полісахариди, понад 20 амінокислот та неорганічних елементів, рідкісноземельних металів. Завдяки цьому, кордицепс ефективно пом'якшує стінки кровоносних судин, знижує в'язкість крові, підвищує детоксикаційні здібності печінки, регулює рівень цукру крові, виявляє бактеріостатичну дію проти декількох десятків патогенних бактерій, має протизапальну дію, зменшує рівень ліпідів крові, нормалізує якість сну, пом'якшує симптоми задишки при хронічних захворюваннях дихальних шляхів.

Коли у світі з'являється все більше вірусів, бактерій, які в даний час несприйнятливі до багатьох антибіотиків та інших лікарських засобів, коли спостерігається зростання онкологічних та аутоімунних захворювань, препарат «Імунна формула» може стати альтернативою у запобіганні загрозливим для життя станам, насичуючи організм людини активаторами (не стимуляторами!!) імунітету. Він є чудовим джерелом всіх необхідних компонентів для відновлення, підтримки й активації ослабленої імунної системи. Своєчасна та повноцінна корекція порушень в імунному захисті організму завдяки застосуванню препарату «Імунна формула» надасть неоціненну допомогу для профілактики багатьох захворювань і оздоровлення всього організму.

Фітопрепарат «Лайфгард» – має імуномодулювальну, антиоксидантну, протизапальну дію, підвищує вироблення організмом власного інтерферону, який має яскраво виражену противірусну та протионкологічну дію.

Фітопрепарат «Бриз» - нормалізує функцію дихальної системи. Має протизапальну, антисептичну, жарознижувальну, потогінну, відхаркувальну дію, і тому він ефективний при профілактиці та лікуванні захворювань дихальних шляхів. Солодка і хміль, що входять до його складу, сприяють виробленню інтерферону, пригнічують вірусну інфекцію в дихальних шляхах, усувають алергічний компонент запалення.

Фітопрепарат «Фрілайф» – має антиоксидантну, протизапальну, противірусну, протимікробну дію. Особливо рекомендований тим, хто має порушення з боку серцево-судинної системи.

Фітопрепарат «Хітозан+» - це потужний сорбент, засіб для виведення токсинів. Але він також має противірусну, антибактеріальну, протигрибкову та антиоксидантну дію.

Фітопрепарат «Клінхелп» - очищує організм від токсинів, ядів, шлаків. Має протизапальну, протиалергічну дію. Солодка, що входить до складу, стимулює вироблення власного інтерферону.

Фітопрепарат «Динаміка» – підвищує імунітет, стимулює вироблення власного інтерферону за допомогою адаптогенів, що входять до складу фітокомплексу: китайського лимонника, женьшеню, родіоли рожевої. Вітамін С, що входить до складу фітокомплексу, зміцнює судини, роблячи їх менш проникними для інфекції.

Фітопрепарат «Біолайн» (фітокомплекс для жінок). Крім підтримки репродуктивної системи та нормалізації гормонального обміну, він має протизапальну, протимікробну дію, є прекрасним імуномодулятором, антиоксидантом, антидепресантом та загальнозміцнюввльним засобом.

Фітопрепарат «Форвард» (фітокомплекс для чоловіків). Крім підтримки репродуктивної системи, має імуномодулювальну дію (за допомогою ехінацеї, родіоли рожевого та квіткового пилку), посилює вироблення інтерферону.

Перерахований набір продукції зміцнить імунітет та допоможе у разі захворювання. На відміну від синтетичних препаратів, рослинні засоби захищені матінкою-природою від можливого негативного впливу на організм, адже всі речовини, що діють, знаходяться в органічній збалансованій формі. Ці засоби можна використовувати всім, зокрема дітям, вагітним і матерям, що годують.

Здорова та розвинена імунна система – запорука гармонійного розвитку організму та довгого здорового життя.