Захворювання органів травлення

  1. Таємниці ШКТ і фітокомплекс «БРЕЙКБЛОК»

  2. Підшлункова залоза та її роль у житті людини.

§ 1. ТАЄМНИЦІ ШКТ І ФІТОКОМПЛЕКС «БРЕЙКБЛОК»

Шлунково-кишковий трактПро правильне харчування говорилося вже багато цікавого і корисного. Про вплив правильного харчування на весь організм і систему травлення – теж. Однак, мало хто собі уявляє механізми, за допомогою яких харчові продукти, такі апетитні та смачні на вигляд, перетворюються в шлунку й кишечнику на мікроскопічні елементи (амінокислоти, мінерали, вітаміни, моноцукори та ін.), які всмоктуються і живлять наш організм.

Розглянемо процеси, що відбуваються у порожнині нашого кишечника, для кращого розуміння користі здорового харчування.

Процес травлення та всмоктування починається вже в ротовій порожнині, де частково розщеплюються вуглеводи, проте найповніше процеси перетравлення та всмоктування їжі відбуваються у кишечнику. Кишечник ділиться на два великі відділи: тонкий і товстий. Їжа, яку людина ковтає, потрапляє у шлунок, далі в тонкий кишечник, а потім лише надходить у товстий. Починається тонкий кишечник із 12-палої кишки, яка розташована відразу за шлунком. Так вона називається, тому що має довжину рівну двом людським долоням і ще двом пальцям на додачу. У 12-палу кишку відкривається просвіт жовчної та підшлункової проток. Процеси травлення тут ідуть найінтенсивніше. Крім того, слизова оболонка 12-палої кишки сама виділяє ряд травних ферментів, що беруть участь у травленні. Якщо на цьому рівні кишечника ми маємо захворювання або функціональне порушення, то їжа перетравлюється погано (не повністю) і надалі виникають проблеми з її проходженням через інші відділи кишечника. Проблеми можуть виникнути і з цими відділами травного тракту. Тут необхідно зробити відступ і нагадати про важливість ретельного подрібнення їжі в ротовій порожнині, просто пережовування. Для достатнього подрібнення на кожну порцію їжі в роті має припадати 20 – 30 жувальних рухів. А хто з нас це робить?

Наш травний тракт досить «розумний». У кожному відділі відбуваються суто специфічні, властиві лише йому, процеси. І якщо в роті їжа погано подрібнена, то в інших відділах шлунково-кишкового тракту (ЖКТ) вона вже достатньо подрібнюватися не зможе. У той же час, поки їжа добре не обробиться (перетравиться) в одному відділі кишечника, вона не надійде до наступного. От і буде сидіти ця погано подрібнена їжа десь по ходу ШКТ, поки не перетравиться, як слід. А ми потім дивуємось – чому це запорами страждаємо? Крім того, застій їжі в кишечнику може спричинити порушення мікроциркуляції крові в ньому та призвести до запалення. А запалення – це спазм кишечника, погана перистальтика та ще більший застій. Як бути тут? Подивіться склад фітокомплексу «Брейкблок»: ромашка, безсмертник, звіробій мають спазмолітичну та протизапальну дію; корінь лепехи та фенхель стимулюють секрецію травних залоз, щоб погано подрібнена їжа швидше перетравлювалася; м'ята та інші трави сприяють покращенню перистальтики. Але фітокомплекс «Брейкблок» не містить проносних компонентів (це дуже важливо!), І з цієї причини в деяких випадках може викликати незначні запори, але цю проблему можна вирішити відомими способами. Чому я в дужках написав про важливість того, що Брейкблок не містить проносних компонентів? Це справді важливо. Всі рослинні проносні засоби, такі як сіна, жостер тощо мають у своєму складі речовини - антраглікозиди. Вони стимулюють нервові закінчення слизової оболонки кишечника, посилюючи його перистальтику, подібно до того, як ми підхльостуємо коня, щоб він швидше біг.

Крім того, гладенька мускулатура кишечника звикає до дії антраглікозидів і не хоче без них скорочуватися (звикання). У результаті після тривалого прийому таких проносних засобів ми отримуємо атонічні запори, які вперто не піддаються лікуванню. Приймаючи ж фітокомплекс «Брейкблок», ми впливаємо на причину цих запорів, тобто проводимо «етіотропне лікування», яке набагато ефективніше за симптоматичне. Це підтвердить кожний лікар. Термін «перистальтика», думаю, пояснювати не треба. Це всі знають. Зробіть ковток води і відчуйте, як униз стравоходом пішла хвиля. Це і є перистальтика чи хвилеподібні скорочення травної трубки. Вони допомагають просуванню їжі по ходу ШКТ. За 12-палою кишкою починається тонкий кишечник. Він складається з худої та клубової кишки. Їх загальна довжина 4-6, діаметр 2 - 4 см. Ця частина кишечника як би підвішена до задньої стінки займаної нею порожнини за допомогою брижі - високої складки очеревини, між двома листками якої йдуть до кишки судини та нерви. Такі відносини забезпечують оптимальну ступінь рухливості кишки, необхідну просування її вмісту (перистальтики).

Кровоносні судини від кишечника збираються і впадають у печінку. В організмі печінка виконує очисну роль. Тому кров від кишечника перед тим, як потрапити до загального кровообігу, проходить «перевірку» та очищення в печінці. Це необхідно робити тому, що в кишечник потрапляє їжа з навколишнього середовища, яка несе в собі не тільки поживні та корисні речовини, але також токсини, бактерії та отрути. Жодна з цих шкідливих речовин не повинна потрапити в організм, тому вся кров наче «просіюється».

Слизова оболонка тонкої кишки утворює поперечні складки, яких налічується до 700-900. Поверхня складок покрита величезною кількістю ворсинок, близько 4-5 млн. Їх площа становить близько 500 м2. На рисунку 2 ви бачите окремі ворсинки.

Функція тонкого кишечника полягає у перетравленні та всмоктуванні більшості поживних речовин, які надходять із їжею. Білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікро- та макроелементи, біологічно активні речовини всмоктуються у цьому відділі кишечника. Іншими словами, від правильності роботи тонкого кишечника безпосередньо залежить, який відсоток поживних речовин їжі буде засвоєно.

У тонкій кишці розрізняють два види травлення: порожнинне та пристінкове. Порожнинне проходить у порожнині кишечника під дією ферментів, що знаходяться тут же. Пристінне травлення відбувається на слизовій оболонці ворсинки, яка теж виділяє ферменти. Після пристінного травлення продукти вже настільки перетравлені, що одразу ж і всмоктуються. При запальних процесах пристінне травлення порушується, що призводить до порушення всмоктування, тобто організм недоотримує поживних речовин. Фітокомплекс «Брейкблок» знімає запалення, перешкоджає його появі та покращує перетравлення та всмоктування необхідних нам речовин.

Далі слідує товстий кишечник. Ось тут і починається найцікавіше. Увага! Кінцеві відділи тонкого кишечника та всю товсту кишку населяють бактерії. Ці бактерії представлені різними класами у різних кількостях. Але якісний склад їх у людей приблизно однаковий. І від того, як ефективно підтримується сталість цього складу, залежить здоров'я.

Умовно всі бактерії кишечника можна розділити на корисні та хвороботворні (або шкідливі). Між цими двома класами бактерій йде постійна конкуренція. У нормі кількість корисних мікроорганізмів набагато більша. У процесі своєї життєдіяльності вони виробляють певні речовини, які пригнічують зростання і розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Ця перевага не дозволяє розвинутися хворобі. Також корисні мікроорганізми, що живуть у кінцевих відділах тонкої і протягом товстої кишки, синтезують залізо, кальцій, вітаміни К, D, В1, В2, В3, фолієву кислоту. Також вони знешкоджують токсичні продукти, що надходять із їжею або синтезуються в організмі. Корисні бактерії стимулюють імунітет. Їхня присутність у кишці стимулює вироблення захисних антитіл епітелієм кишки. Ці антитіла підтримують загальний захист кишкової стінки від мікроорганізмів. Це дуже важливий момент, тому що організм не може дозволити жодній бактерії проникнути в кров. Інакше це неминуче викликає хворобу.

Що впливає на склад кишкової мікрофлори? Це насамперед харчування. Неправильне харчування сприяє розмноженню хвороботворних бактерій. Антибіотики. Вважається, що антибіотики знищують погані бактерії. Це не зовсім так. Після курсу антибіотикотерапії різко порушується тонкий баланс бактерій у кишечнику. В результаті, як не дивно, починають превалювати хвороботворні мікроорганізми. І розвивається хвороба. Діти більшою мірою чутливі до антибіотиків. Навіть невеликі дози цих препаратів розвинуть у дітей захворювання.

Самолікування також ні до чого хорошого не призводить. Клізми та проносні засоби вимивають усі бактерії з кишечника, тим самим порушуючи тонку рівновагу. Внаслідок зловживання клізмами та/або проносним інтенсивно розмножуються хвороботворні мікроорганізми та розвивається хвороба.

Що ж за хвороба виникає у разі порушення складу кишкової мікрофлори? Це захворювання – дисбактеріоз. Дисбатеріоз досить поширене захворювання. Кожна людина мала або має дисбактеріоз різного ступеня виразності. Проблема у тому, що це захворювання протікає непомітно, не даючи яскравих симптомів. Тяжкість після їжі, здуття живота, надмірне відходження газів, порушення якості випорожнень, а також відсутність виведення калу більше одного дня. Все це може зазначити наявність дисбактеріозу. Що ж відбувається у кишечнику при дисбактеріозі? Розмноження «поганих» бактерій та продукти їхньої життєдіяльності знижують моторику тонкого та товстого кишечника. В результаті їжа повільно перетравлюється. Це призводить до розвитку процесів бродіння, гниття та розкладання. Тим самим створюються умови, сприятливі до більш бурхливого розмноження «поганих» бактерій. Тяжкість дисбактеріозу зростає. У разі зниженої моторики продукти травлення неспроможні своєчасно виводитися з організму. Розкладаючись, вони утворюють токсини, які у свою чергу рясно всмоктуються у кровотік. Також "найгірші" бактерії утворюють різні токсини, які так само надходять у кровотік. Все навантаження зі знешкодження лягатиме на печінку. Кишечник досить великий за своєю довжиною. Кількість токсинів, що утворюються при дисбактеріозі, може бути такою великою, що печінка буде не в змозі справлятися з навантаженням. Тоді всі токсини надійдуть до загального кровообігу: до нирок, легень, серця, мозку. Все це вкрай негативно впливає на здоров'я. Погіршується загальне самопочуття, падає життєвий тонус, людина стає дратівливою, швидко втомлюється і виснажується, стає хворобливою і сильною до різних інфекційних захворювань. Все це – наслідок інтоксикації організму, що виник через дисбактеріоз. До того ж порушується нормальна робота імунітету, що призводить до розвитку алергій. Всі ці симптоми можуть мати різну вираженість, тому людина, яка страждає на дисбактеріоз, може мучитися місяцями, спостерігаючись у різних фахівців. Дисбактеріоз може бути прихованою причиною багатьох хвороб.

Як же запобігти дисбактеріозу? Ілля Ілліч Мечников – першовідкривач дисбактеріозу та пробіотиків. Саме йому, Нобелівському лауреату за 1908 р., належить відкриття: «Численні різноманітні асоціації мікроорганізмів, що населяють травний тракт людини, значною мірою визначають духовне та фізичне здоров'я людини». Для боротьби з дисбактеріозом геніальний російський учений запропонував просте рішення – поповнювати чисельність гарної мікрофлори ззовні за допомогою кисломолочних продуктів, у яких біфідобактерії та лактобактерії знаходяться у відносно великій кількості. Ідеї ​​Мечникова визначили напрямок боротьби з дисбактеріозом протягом усього ХХ століття. І сьогодні ми маємо колосальну різноманітність пробіотиків – продуктів та препаратів із нормофлорою для заселення кишечника. Однак, мало хто замислюється, що п'ючи кефір або йогурт, він відправляє мікрофлору, що міститься в них, на вірну смерть.

Насамперед, вона піддається руйнівній дії соляної кислоти у шлунку та травних ферментів у тонкому кишечнику. Ослаблені бактерії, які вижили, стикаються у товстій кишці з жорсткою агресією з боку місцевих мікробних угруповань. На жаль, чужорідна флора, навіть якщо вона дуже хороша, не приживається і досить швидко опиняється в унітазі.

Дуже схоже на висадку спецназу, який, навівши відносний порядок, іде геть. А далі ви тут самі розбирайтеся!

Чи є вихід?

На сьогодні виявлено здатність деяких харчових речовин не піддаватися розщепленню у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, благополучно досягати товстого кишечника та вибірково підтримувати зростання «хорошої» мікрофлори. Такі речовини дістали назву пребіотики.

Пребіотики є харчовими волокнами вуглеводної природи (олігосахариди). Вони не розщеплюються травними ферментами, тому що в організмі просто немає ферментів, здатних розщепити ці речовини. Тому в постійному вигляді, потрапляючи в товстий кишечник, пребіотики є живильним середовищем для нормальної мікрофлори кишечника. Перетравлюючи їх, корисна мікрофлора інтенсивно зростає і розмножується. Крім того, розщеплюючись, пребіотики утворюють органічні кислоти, які пригнічують розмноження патогенної мікрофлори. Важливість для організму цих харчових волокон настільки висока, що природа помістила їх у материнське молоко!

Де містяться пребіотики? Вони є в багатьох рослинах, але їх найбільша кількість містять злакові культури – овес, пшениця, кукурудза.

Всі фітокомплекси компанії CHOICE містять прозери (пророслі зерна вівса, пшениці та кукурудзи). Отже, вживаючи їх регулярно, ми отримали і пребіотики, підгодовуючи власну мікрофлору і перешкоджаючи розвитку дисбактеріозу. Як бачите, фітокомплекс «Брейкблок», до складу якого входять прозери, і тут, у товстому кишечнику, незамінний! Також звертаю увагу на те, що «Брейкблок» є 100% натуральним рослинним продуктом, адаптованим до нашого регіону.

І на завершення: подивіться на зображення товстої кишки людини і зверніть увагу, які серйозні проблеми для нашого здоров'я викликає накип (зашлакованість) тільки товстої кишки. А є ще й тонкий кишечник, і печінка, і нирки, і серце, і судини, і... І за цими всіма органами треба доглядати. Тож давайте завжди пам'ятатимемо, що людина – істота розумна.

Зашлакованість товстої кишки викликає низку хвороб. (Заштриховане - "Накип" див. малюнок).

Товста кишка Вам знайомі ці симптоми:

  • обкладений язик
  • неприємний запах з рота
  • головний біль та запаморочення
  • апатія, сонливість
  • тяжкість та здуття живота
  • дратівливість
  • похмурі думки
  • підвищений тиск

Продовжувати далі чи достатньо?

Все це ознаки зашлакованості Вашого організму. Через неправильне харчування, частіше крохмалисту та варену їжу разом із білками (м'ясо, ковбаса, яйця, молоко) на товстій кишці залишається плівка калу — «Накип». Надалі з цього накипу утворюються калові камені. При цьому, в кишечнику йдуть процеси гниття та бродіння. І те й інше отруює організм. Отруєння кишковими ядами – головна перешкода до досягнення довголіття.
Засмічений кишечник – головна причина атеросклерозу
Товста кишка виконує безліч важливих функцій: вона буквально гріє організм, в ній живуть корисні мікроби, вона впливає на роботу багатьох органів. На рисунку видно, які органи можуть страждати залежно від місця ураження товстої кишки. Найчастіші скарги у «зашлакованих людей» – підвищена стомлюваність, стрибки артеріального тиску та біль в опорно-руховому апараті – змушують вживати ліки, але тривале застосування медикаментів призводить до ще більшої зашлакованості організму. Де ж вихід? Багаторічна практика доводить, що жодне хронічне захворювання неможливо вилікувати (або хоча б ґрунтовно підлікувати), якщо не звертати увагу на очищення організму від застарілих шлаків. Без цього жодні найсучасніші методи лікування не нададуть стійкого ефекту.

Лікар-гастроентеролог Г. Брославець

 


 

§ 2. ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА І ЇЇ РОЛЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ


Перед написанням цієї статті я переглянула каталоги з продукції практично всіх компаній, представлених на нашому ринку, і в жодному з них немає препарату, дія якого спрямована на нормалізацію або відновлення функції підшлункової залози. Виходить так, що підшлункова залоза як важливий життєвий орган просто ігнорується всіма виробниками натуральних препаратів для зміцнення здоров'я. Адже виникнення таких страшних захворювань як цукровий діабет, панкреатит, панкреатоз, кісти підшлункової залози та багато інших безпосередньо пов'язані з порушенням функції цього органу.

Чим же така важлива підшлункова залоза? Яку функцію виконує у нашому організмі?

Підшлункова залоза виробляє панкреатичний сік, що містить ферменти, які сприяють перетравленню білків, жирів і вуглеводів. Ферменти розщеплюють їжу на дрібні частки, що поглинаються через стінки кишечника. При зниженій функціональної активності йде погане перетравлення їжі, а за підвищеної виникає загроза аутолізу, тобто перетравлення підшлунковою залозою самої себе. Немає таблеток, які б відрегулювати ехогенну неоднорідність підшлункової залози, коли ділянки підвищеної активності чергуються з ділянками зниженої активності, тому що неможливо одночасно знижувати і підвищувати активність різних ділянок підшлункової залози. Вживаючи ферменти тваринного походження, пропоновані фармацевтичними компаніями, можна короткочасно покращити перетравлення їжі, але чим більше їх використовувати, тим більше пригнічується вироблення власних ферментів підшлункової залози і в самій залозі клітини, що виробляють ті ж самі ферменти, атрофуються.

Важливість ферментів у забезпеченні життєвих процесів величезна. Вони допомагають здійснювати механізми перетворення їжі, яку ми їмо, в наше тіло, тобто беруть участь у процесі оновлення наших органів та тканин. Ферменти – це каталізатори хімічних реакцій в нашому організмі. Вони ініціюють та прискорюють усі хімічні реакції. Ферменти чи, як ще називають, ензими – речовини білкової природи, здійснюють перетворення речовин у організмі, прискорюючи і регулюючи обмінні процеси. Працюючи в організмі та здійснюючи хімічні перетворення, самі ферменти цих перетворень не відчувають. Під дією температури вище 50 градусів вони руйнуються, а за низьких температур вони не працюють. В організмі людини підтримується температура 36,6 градусів, вона оптимальна для активної роботи більшості ферментів. Тому межі температурних параметрів, у яких можливі процеси життєдіяльності людини, дуже суворо контролюються центральною нервовою системою (ЦНС), і ми маємо постійну температуру тіла. Ще одна умова активної роботи ферментів – показники кислотності. Для одних – це слабокисле середовище, для інших – слаболужне. Ферменти підшлункової залози працюють лише у лужному середовищі тонкого кишечника. Хронічні неполадки в кишечнику пов'язані не тільки зі зменшенням кількості корисних бактерій, але й з процесами гниття в кишечнику у зв'язку з ферментативною недообробкою їжі, які призводять до додаткової інтоксикації, а також різких коливань кислотно-лужного балансу в шлунково-кишковому тракті.

У «хвості» підшлункової залози знаходяться альфа та бета-клітини, які виробляють інсулін та глюкоген. Це – гормони, що регулюють вуглеводний обмін у нашому організмі. Нині швидкими темпами збільшується кількість хворих на цукровий діабет. Діабет 2-го типу виникає, насамперед, при пошкодженні клітин підшлункової залози, які відповідають за вироблення інсуліну (недостатність), а також через нездатність інсуліну утилізувати цукор у крові. Діабет 1 типу - захворювання, пов'язане з порушенням діяльності керувального апарату підкіркових зон головного мозку. Підхід до відновлення організму при цукровому діабеті різного типу має бути різним.

Зазнаючи впливу токсинів з їжі, «задихаючись» від напруги, підшлункова залоза стає нездатною забезпечити в повному обсязі кількість харчових ферментів через власну функціональну недостатність. Крім того, її патологія погано діагностується, тому необхідно звернути особливу увагу на підшлункову залозу. Чим же можна допомогти багатостраждальній підшлунковій залозі, яка разом із печінкою вже з дитинства піддається хімічним атакам медикаментозних засобів та харчових отруєнь від ласої «цивілізованої їжі»?

Фітокомплекс «Ф.Актив», що пропонує компанія «CHOICE», здатний значною мірою вирішити багато проблем, пов'язаних з роботою підшлункової залози. «Ф.Актив» містить дивовижні за силою відновлення властивості прозерів, що поєднуються з дією насіння льону, які є прекрасним адсорбентом токсинів і сприяють їх виведенню, адже токсини надмірно надходять з їжею, а також виділяються як продукт гниття тієї ж недоперетравленої їжі.

Корінь кульбаби лікарської як жовчогінний засіб розм'якшує жовч. Жовчні згустки вже не перешкоджатимуть проходженню ферментів підшлункової залози через фатерів сосок у 12-палу кишку. Кульбаба активізує діяльність підшлункової залози, збільшуючи вироблення ферментів. Вона посилює моторику тонкого кишечника, прискорюючи процеси виведення продуктів метаболізму із ШКТ, перешкоджаючи гниття їжі.

Топінамбур у союзі з лопухом звичайним завдяки присутності в них інуліну підвищить засвоєння глюкози і відрегулює не тільки вуглеводний, але і жировий обмін, шляхом трансформації «поганого» холестерину в корисний. Топінамбур пригнічує почуття голоду при порушенні обмінних процесів і неконтрольованому при цьому апетиті. Інулін покращує процеси пристінкового травлення, перешкоджаючи гниття їжі в кишечнику.

Ліпоєва кислота має ліпотропний ефект, перешкоджаючи утворенню жирової тканини з вуглеводів, і відновлює кількість аденазин-три-фосфорної (АТФ) кислоти, яка важливою у виробленні енергії. Вона є потужним антиоксидантом та знижує кількість вільних радикалів. Ліпоєва кислота перешкоджає руйнуванню клітин, що виробляють інсулін.

Стевія знизить потребу організму у вуглеводах, пригнічуючи надмірне виділення підшлунковою залозою інсуліну, який виробляється у великій кількості при вживанні харчових стимуляторів (кока-кола, чіпси, копченості тощо), що виснажують її функціональні здібності.

Рослинні ферменти, що входять до складу цієї формули, не тільки не пригнічують вироблення власних ферментів підшлунковою залозою, а й дають їй час відновити свої сили, не напружуючись. Рослинні ферменти допомагають підшлунковій залозі розщепити їжу, не заміщаючи та не витісняючи її власні ферменти. Крім того, рослинні ферменти активні як у кислому, так і лужному середовищі.

Фітокомплекс «Ф.Актив» рекомендований тим, хто має проблеми як із порушенням діяльності підшлункової залози, так і тим, хто має якісь інші проблеми зі здоров'ям, тому що «будівництво» та оновлення організму починається з розщеплення їжі та всмоктування повноцінних «будівельних матеріалів», які утворюються під час правильної роботи підшлункової залози.


Бажаю вам міцного здоров'я, лікар-практик Н. Шаліта.